• REKLAMA (p)

    Sezon otwarty, Motyl pofrunął, statuetka przyznana

    W Filharmonii Gorzowskiej odbyła się uroczysta Miejska Inauguracja Sezonu Kulturalnego 2012/2013. Podczas gali wręczono Nagrodę Kulturalną Prezydenta Miasta Gorzowa, tym razem Motyl pofrunął do Zygmunta Marka Piechockiego.

    Po raz pierwszy nadano honorowy tytuł Mecenasa Kultury – Gorzów Przystań 2012, który przypadł w udziale firmie Sonar.

    - Po raz drugi spotykamy się w Filharmonii Gorzowskiej podczas Miejskiej Inauguracji Sezonu Kulturalnego, nazywanej też świętem motyli, bo artyści są jak motyle – kolorowi, wielobarwni, ulotni, latający wysoko. Rok, który minął, był bardzo owocny dla kultury gorzowskiej – mówi prezydent Gorzowa Tadeusz Jędrzejczak.

    Nagrody Kulturalne Prezydenta Miasta są przyznawane od 1999 r.

    Zygmunt Marek Piechocki to twórca niezależny i animator kultury, działający w muzyce, literaturze i sztukach plastycznych. – To wspaniałe uczucie otrzymać taką nagrodę. Myślę, że Fryderyk Chopin, którego przez tyle lat propagowałem w Jazz Clubie „Pod Filarami", cieszy się razem ze mną. Gratuluję nominowanym i dziękuję instytucjom, które przez wiele lat wspierały moją artystyczną działalność – mówi Zygmunt Marek Piechocki.

    Drukarnia Sonar wspiera artystów, m.in. wydaje książki gorzowskich pisarzy, wspiera inicjatywy instytucji kultury i stowarzyszeń. – Dziękuję bardzo. Kultura leży nam na sercu. Jest to ważna dziedzina naszego życia – mówił Artur Miłosz z Sonaru.

    Tematem przewodnim tegorocznej gali były lata 20-te, lata 30-te. Już od samego wejścia do Filharmonii Gorzowskiej mogliśmy poczuć namiastkę klimatu tamtych lat. Przed wejściem stał stylizowany na tamte lata samochód. Prowadzący – dyrektor Wydziału Kultury Ewa Pawlak i dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wojcieszycach Jarosław Pikuła – wprowadzali nas w klimat odpowiednim ubiorem, a całość dopełniła niespodzianka artystyczna – występ zespołu Aluzja. Tancerze zaprezentowali fragmenty widowiska muzycznego „W kinie z Chaplinem". Oprócz tego we foyer Filharmonii Gorzowskiej stały gabloty, w których wystawione były stare aparaty fotograficzne. Wystawę udostępnił Marian Łazarski i Członkowie Stowarzyszenia Gorzowskie Towarzystwo Fotograficzne.





    Nominowani w 2012 r. do Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Gorzowa

    Łukasz Jakubowski
    Młody muzyk, koncertował w Jazz Clubie „Pod Filarami", w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie oraz w innych miastach w Polsce. Stypendysta Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu , kompozytor, twórca muzyki do musicalu „Caritat", który będzie miał premierę 19 września tego roku w Filharmonii Poznańskiej podczas uroczystości otwarcia Ogólnopolskiego Kongresu Politycznego. Obecnie pracuje nad teledyskiem do własnej piosenki „Pola w złocie".

    Dyskusyjny Klub Filmowy Megaron
    Dyskusyjny Klub Filmowy Megaron już od lat 70. upowszechnia wartościowe kino i edukuje widzów, łączy projekcje z prelekcją i dyskusją. Obecnie działa przy Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie. Członkowie klubu od lat udowadniają, że o każdym filmie warto rozmawiać oraz dzielić się przeżyciami i emocjami. Megaron został nominowany do nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za rok 2011 jako trzeci spośród stu trzydziestu Dyskusyjnych Klubów Filmowych w Polsce. Klub jest otwarty na wszystkich, udowadnia to organizując pokazy filmowe „Słyszę – jestem widzem", przygotowywane dla osób niedowidzących i niewidzących.

    Ewa Dębicka
    Członek Stowarzyszenia Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Papuszy od 24 lat. Współorganizatorka Międzynarodowych Spotkań Zespołów Cygańskich „Romane Dyvesa" oraz Wigilii Narodów. Od 30 lat jest artystką Cygańskiego Teatru Muzycznego Terno. Mimo że bardzo bliska jest jej kultura cygańska, promuje także kulturę innych narodów. W 2012 roku została uhonorowana odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej" nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

    Miejski Ośrodek Sztuki
    To instytucja kultury nie tylko prowadząca działalność wystawienniczą, ale przede wszystkim edukacyjną. Stworzony przez Miejski Ośrodek Sztuki program zajęć edukacyjnych to kompleksowa oferta, która od 10 lat wprowadza dzieci i młodzież w świat kultury współczesnej. W ciągu tych lat instytucja prowadziła wiele warsztatów, także cyklicznych: Warsztaty Sztuki Karuzela, Misietupodoba, Media Bez Tajemnic, Warsztaty Sztuki Filmowej, Młodzieżowa Akademia Filmu, które przyciągają mnóstwo odbiorców. Za swoją działalność Miejski Ośrodek Sztuki w 2011 roku został uhonorowany tytułem „Miejsce odkrywania talentów".

    Zygmunt Marek Piechocki
    Twórca niezależny i animator kultury działający w dziedzinach muzyki, literatury, sztuk plastycznych. Poeta, pisarz, członek gorzowskiego oddziału Związku Literatów Polskich, autor 4 tomików poezji i jednej książki prozą. Tomik „Sytuacje" nominowany był w 2010 roku do najważniejszej w województwie lubuskim nagrody literackiej Lubuskiego Wawrzynu Literackiego, a książka „Listy hipotetyczne" otrzymała w 2011 roku „Wawrzyna" za wyjątkowe walory wydawnicze. Publicysta, koneser i znawca muzyki klasycznej, organizator imprez kulturalnych, spotkań, recitali, niezwiązany na stałe z żadną instytucją kultury.

    Sławomir Sajkowski
    Gorzowski fotograf, absolwent Wydziału Fotografii Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Fotografią zajmuje się od 1986 roku. Członek Gorzowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Przez kilka lat fotoreporter „Gazety Wyborczej" i „Gazety Lubuskiej". Wiele jego fotografii było publikowanych w ogólnopolskich i zagranicznych czasopismach m.in.: „Financial Times", „Newsweek", „Polityka", „Przegląd", „Ozon", „Fakt", „Foto", "Rzeczpospolita". W 1996 roku stypendysta Prezydenta Miasta Gorzowa. Otrzymał Nagrodę Kulturalną Prezydenta Miasta Gorzowa za najciekawsze wydarzenie artystyczne sezonu 2006/2007 za realizację projektu „Gorzowianie XXI wieku". Ostatni sezon artystyczny był bardzo udany i bogaty w prezentacje jego twórczości – wystawa „9" w Galerii BWA, wystawy „Namaste Nepal" – wynik wyprawy do Nepalu oraz wystawa „Cisza", przedstawiająca artystyczne, ale i pełne współczucia spojrzenie na chorych ludzi i ich cierpienie w gorzowskim hospicjum.

    Bartosz Nowak
    Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W 2009 roku był kuratorem i pomysłodawcą projektu „ID" zorganizowanego w Gorzowie (50 artystów z Japonii, Irlandii, Szkocji, Niemiec, Holandii, Szwajcarii i Polski). Powołał pierwszą w Gorzowie platformę artystyczną o charakterze międzynarodowym „Terminal 08", której jest kuratorem. W 2012 roku Terminal08 uzyskał lokal na prowadzenie galerii przydzielony przez Prezydenta Miasta Gorzowa. Galeria pokazuję sztukę eksperymentalną zarówno artystów lokalnych, z Polski, jak i z zagranicy – Meksyk, Australia, Dania, Norwegia, Holandia, Irlandia, Niemcy.

    Nominowani w 2012 r. do honorowego wyróżnienia Mecenas Kultury Gorzów Przystań 2012

    Zakład Utylizacji Odpadów Spółka z o. o.
    Powstał w 1992 roku w ramach kompleksowego planu zagospodarowania odpadów, realizowanego przez Miasto Gorzów Wielkopolski. ZUO dba nie tylko o środowisko naturalne, ale również wspiera wydarzenia kulturalne ważne dla miasta i regionu. W sezonie artystycznym 2011/2012 Zakład wspierał m.in. działania artystyczne Centrum Edukacji Artystycznej – Filharmonii Gorzowskiej, pomagając w organizacji 14 koncertów i wydarzeń, w tym Międzynarodowego Festiwalu Filmów o Muzyce „Kameraton".

    Sonar Spółka z o. o.
    W ciągu ponad dziesięciu lat z małej drukarni o zasięgu lokalnym firma SONAR stała się przedsiębiorstwem o znaczeniu ogólnopolskim. Na przełomie lat 2011 i 2012 Drukarnia rozpoczęła nową formę działalności – zostało powołane do życia Wydawnictwo Sonar Literacki, wydające m.in. książki autorów gorzowskich oraz o tematyce związanej z naszym miastem. Sonar wspiera inicjatywy kulturalne instytucji, stowarzyszeń i ludzi kultury, a także publikacje o tematyce kulturalnej, informacyjnej, w tym bezpłatny miesięcznik informacyjny „SPAM – Solidna Porcja Aktywności Miejskiej", kierowany do mieszkańców Gorzowa i okolic.

    Prof. nadzw. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska
    Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie, członek kapituły „Wawrzynu Lubuskiego". Inicjatorka, współkoordynatorka wielu przedsięwzięć kulturalnych, w tym Dni Kultury Ukraińskiej, które w 2012 roku rozszerzono do Festiwalu Kultury Europejskiej, konferencji pn. „Dziedzictwo kulturowe regionu pogranicza" i wielu innych działań. Powołała w 2011 roku Akademickie Centrum Kultury, które kreuje wydarzenia kulturalno-artystyczne o zasięgu lokalnym, regionalnym i transgranicznym, zapraszając do współpracy artystów i animatorów kultury należących do różnych środowisk.

    Uhonorowanych wytypowała kapituła, w której w tym roku zasiedli:

    Zbigniew Olchowik
    Dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych zdobył we Wrocławiu w 1985 roku. Malarz, grafik, karykaturzysta, projektant. Autor wielu wystaw indywidualnych. Uczestnik licznych plenerów i wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą. Od 1990 roku mieszka i pracuje w Gorzowie. Od 2007 roku prowadzi pracownię i galerię "Pod Kopułą" w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie.

    Sławomir Jach
    Dyrektor Biblioteki Głównej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie. Inicjator i założyciel Galerii Punkty Widzenia przy Bibliotece PWSZ. Wiceprzewodniczący Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Gorzowie.

    Beata Gramza
    Sopran. Śpiewaczka i pedagog. W repertuarze operowym występowała na scenie Opery NOVA w Bydgoszczy. Wykonuje różne gatunki muzyki klasycznej: od oratoryjnej poprzez lirykę wokalną po operetkę. Z pasją zajmuje się pedagogiką wokalną – prowadzi klasę śpiewu w Szkole Muzycznej II stopnia w Gorzowie. Jej wychowankowie studiują już na wydziałach wokalno-aktorskich Akademii Muzycznych w całej Polsce.

    Grażyna Tyranowska
    Absolwentka Uniwersytetu Szczecińskiego, a także Studium Podyplomowego Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w zakresie muzealnictwa. Całe życie zawodowe (od 1978 roku) związana jest z instytucjami i organizacjami kultury. Od 1990 roku pracuje w Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta w Gorzowie, z czego od 16 lat na stanowisku zastępcy dyrektora. Założycielka i członek Prezydium Gorzowskiego Towarzystwa Kultury. Założycielka i członek Prezydium Towarzystwa Sztuk Pięknych, Historii i Krajobrazu.

    Zbigniew Sejwa – przewodniczący Kapituły
    Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze, Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, mgr sztuki, dyplomowany fotografik, dziennikarz, fotoreporter.
    Trzykrotny laureat Nagrody Kulturalnej Prezydenta Gorzowa za osiągnięcia artystyczne i animację kultury, laureat Indywidualnej Nagrody Kulturalnej Marszałka Województwa Lubuskiego w 2011 roku. Członek zarządu Stowarzyszenia Promocji Kultury Kamienica, a także członek zespołu ds. opracowania marki Gorzów oraz zespołu ds. opracowania Strategii rozwoju kultury w Gorzowie. Od 2008 roku dyrektor Klubu Myśli Twórczej „Lamus".

    Dariusz Barański
    Dziennikarz. Absolwent germanistyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od 1993 roku pisze w Gazecie Wyborczej o mieście i regionie, również o gorzowskiej kulturze.
    W 2000 roku otrzymał Nagrodę Kulturalną Prezydenta Miasta Gorzowa za cykl artykułów „Gazeta Wieku", który następnie ukazał się jako książka „Kronika Wieku".

    Emilia Cepa
    W kulturze pracuje od 2003 roku, w pierwszych latach w Miejskim Ośrodku Sztuki, a od 2007 roku w Wydziale Kultury Urzędu Miasta Gorzowa, od zeszłego roku na stanowisku do spraw organizacji pozarządowych i promocji kultury.


    Aleksandra Górecka, opisy Wydział Kultury
     
    źródło: gorzow.pl

    22 marzec 2016
    Dwumetrowa świąteczna ozdoba od dziś zdobi centrum Gorzowa. W mieście robi się też coraz bardziej zielono i kolorowo. To wszystko za sprawą pierwszych wiosennych nasadzeń. Do Wielkanocy ukwiecone zostaną najważniejsze punkty w centrum miasta. Miejskie kwietniki,...

    17 marzec 2016
    SPRING IS COMING!   fot. Grand Club     18-03-2016 PIĄTEK19-03-2016 SOBOTA START 21:00WSTĘP DARMOWYREZERWACJE 663 383 201 ZAPRASZAMY

    15 marzec 2016
    Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na Przystanek Historia 16 marca na godzinę 17 do WiMBP. Będzie quiz , będą nagrody.   fot. Instytut Pamięci Narodowej     Zobaczcie też  plany na marzec i kwiecień 2016, tak aby łatwiej było Państwu zaplanować ew. udział   14.03...

    ZE SMAKIEM

    WYDARZENIA KULTURALNE

    15 marzec 2016
    „Stilon – najlepszy ze światów” to opowieść o mieście, o Gorzowie Wielkopolskim, dla której...
    15 marzec 2016
     Tym razem zagramy film „Moje wielkie greckie wesele 2”. 18 kwietnia 2016, godz. 18:30 - zabierz...
    09 marzec 2016
    Dla miłośników kultury kresowej! Serdecznie zapraszamy w sobotę 12 marca w godz. 10.00-13.00 do...
    15 październik 2013
    Już 18 października o godzinie 17.00 rozpocznie się w Gorzowie V Ogólnopolski Festiwal...

    WSPÓŁPRACA

     
    • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
    • Eventy
  • Materiały od czytelników
  • Masz zdjęcie ciekawego zdarzenia w Gorzowie? Chciałeś poinformować o nadchodzącej imprezie, wydarzeniu kulturalnym lub nowym lokalu gastronomicznym?
    Pisz [email protected]
    Wyślij do nas materiał.
  • Oferta reklamowa
  • Jeżeli jesteś zainteresowany naszą ofertą reklamową napisz na [email protected] lub zadzwoń pod numer 505254721 Niektóre nośniki reklamowe mamy wyprzedane już na 6 miesięcy Zobacz jak możemy wypromować Twoją firmę.
    Całą dobę sprawdzamy skrzynkę [email protected], a od godziny 9 do 17 możesz z nami porozmawiać pod numerem 505254721.

    Obsługa prawna: Prawnik Gorzów
    Projekt graficzny: _triptic
    Implementacja: mm