• REKLAMA (p)

    "Zwrot literacki" w polskim kinie współczesnym

    Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta zaprasza wszystkich kinomanów i miłośników polskiej literatury, nie tylko tej zekranizowanej, na wykład ""Zwrot literacki" w polskim kinie współczesnym (w kontekście "Wojny polsko–ruskiej" i "Rewersu")", który odbędzie się 28 października o godz. 18:00 w sali 110 WiMBP.

    O rozwoju polskiego kina po 1989 r. i jego związkach z literaturą będzie mówił dr Piotr Marecki. Dyskusję po wykładzie poprowadzi Monika Kowalska – dyrektor kina Helios, wcześniej przez wiele lat prezes Dyskusyjnego Klubu Filmowego Megaron i szefowa kina 60 Krzeseł. Wykład zrealizowany w ramach projektu kulturalnego Dyskusyjne Kluby Książki, przy udziale środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

     

    Piotr Marecki jest filologiem, filmoznawcą, dr. kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dyrektorem Krakowskiej Szkoły Scenariuszowej. Jest laureatem stypendium "Polityki" (2007) oraz nagrody Krakowska Książka Miesiąca (2007), nominowany do Paszportu "Polityki" (2001). Ma charyzmę i niezwykłą energię, co pozwala mu pociągnąć za sobą innych i realizować duże przedsięwzięcia, m.in. festiwale literackie i sesje naukowe. W 2004 r. Michał Zadara nakręcił film offowy pt. "Marecki", w którym portretuje krakowskie środowisko artystyczne (w filmie wystąpili literaci i aktorzy m.in. Sławomir Shuty, Jaś Kapela, Maciej Kaczka, Barbara Wysocka i Tomasz Kot).

    Zajmuje się przede wszystkim współczesną literaturą oraz związkami literatury z nowymi mediami i kinem, promuje nowe formy i gatunki literackie oraz kulturę niezależną. Publikuje w książkach zbiorowych oraz czasopismach, m.in. w "Kinie", "Lampie", "Kwartalniku Filmowym", "Gazecie Wyborczej". Jest współautorem głośnej antologii o młodej literaturze polskiej "Tekstylia" (2002), redaktorem słownika młodej polskiej kultury "Tekstylia bis" (2006), redaktorem książek o literaturze Internetu i czasopismach kulturalnych po 1989 r.

    Jest pasjonatem polskiego kina. Przeprowadził wywiady – rzeki z Andrzejem Żuławskim (2008) i Andrzejem Barańskim (2009). Jego badania koncentrują się wokół problematyki kina niezależnego oraz związków kina i literatury. Zbierając materiały do swojej książki o polskim kinie niezależnym, zjeździł całą Polskę, przeprowadził dziesiątki rozmów z czołowymi twórcami tego nurtu. Według wielu krytyków i znawców tematu "Kino niezależne w Polsce 1989–2009. Historia mówiona" (2009) to publikacja kanoniczna, lepszej książki o polskim kinie niezależnym nie ma. Z zebranych w książce wywiadów wyłania się spójny obraz twórców kina nieprofesjonalnego – entuzjastów, pasjonatów, marzycieli, społeczników. Marecki pokazał, że ciekawe projekty można realizować wszędzie, nawet na najgłębszej prowincji. Ważni są ludzie, nie miejsce.

    W 2010 r. ukazała się kolejna publikacja sygnowana jego nazwiskiem. "Kino polskie 1989–2009. Historia krytyczna" pod redakcją Piotra Mareckiego i Agnieszki Wiśniewskiej jest próbą odczytania na nowo dwudziestu filmów najbardziej reprezentatywnych dla tego okresu, m.in. "Psów", "Długu", "Pianisty", "Szamanki", "Dnia Świra", "Placu Zbawiciela", "Katynia", "Wojny polsko–ruskiej". Jest to propozycja krytycznego spojrzenia wobec utrwalonych rozpoznań i interpretacji. "Odwracamy porządki, mieszamy ciągi, rozkładamy obraz i układamy go na nowo" – przyznaje we wstępie Agnieszka Wiśniewska. Piotr Marecki jest również autorem jednego z rozdziałów tej książki: "Nad rzeką, której nie ma Andrzeja Barańskiego, czyli przyliteracki status kina". Według Mareckiego o kondycji i potędze naszego kina niejednokrotnie świadczyły jego związki z literaturą. Filmy oparte na książkach dla Polaków ważnych, obecnych głęboko w ich świadomości, stawały się znaczącym komentarzem do współczesnych wydarzeń w kraju. Tak było w przypadku "Popiołu i diamentu" Andrzeja Wajdy czy "Gorączki" Agnieszki Holland.

     

    Oprac. Anna Królewicz–Spętany, koordynator wojewódzki DKK

     


    22 marzec 2016
    Dwumetrowa świąteczna ozdoba od dziś zdobi centrum Gorzowa. W mieście robi się też coraz bardziej zielono i kolorowo. To wszystko za sprawą pierwszych wiosennych nasadzeń. Do Wielkanocy ukwiecone zostaną najważniejsze punkty w centrum miasta. Miejskie kwietniki,...

    17 marzec 2016
    SPRING IS COMING!   fot. Grand Club     18-03-2016 PIĄTEK19-03-2016 SOBOTA START 21:00WSTĘP DARMOWYREZERWACJE 663 383 201 ZAPRASZAMY

    15 marzec 2016
    Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na Przystanek Historia 16 marca na godzinę 17 do WiMBP. Będzie quiz , będą nagrody.   fot. Instytut Pamięci Narodowej     Zobaczcie też  plany na marzec i kwiecień 2016, tak aby łatwiej było Państwu zaplanować ew. udział   14.03...

    ZE SMAKIEM

    WYDARZENIA KULTURALNE

    15 marzec 2016
    „Stilon – najlepszy ze światów” to opowieść o mieście, o Gorzowie Wielkopolskim, dla której...
    15 marzec 2016
     Tym razem zagramy film „Moje wielkie greckie wesele 2”. 18 kwietnia 2016, godz. 18:30 - zabierz...
    09 marzec 2016
    Dla miłośników kultury kresowej! Serdecznie zapraszamy w sobotę 12 marca w godz. 10.00-13.00 do...
    15 październik 2013
    Już 18 października o godzinie 17.00 rozpocznie się w Gorzowie V Ogólnopolski Festiwal...

    WSPÓŁPRACA

     
    • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
    • Eventy
  • Materiały od czytelników
  • Masz zdjęcie ciekawego zdarzenia w Gorzowie? Chciałeś poinformować o nadchodzącej imprezie, wydarzeniu kulturalnym lub nowym lokalu gastronomicznym?
    Pisz [email protected]
    Wyślij do nas materiał.
  • Oferta reklamowa
  • Jeżeli jesteś zainteresowany naszą ofertą reklamową napisz na [email protected] lub zadzwoń pod numer 505254721 Niektóre nośniki reklamowe mamy wyprzedane już na 6 miesięcy Zobacz jak możemy wypromować Twoją firmę.
    Całą dobę sprawdzamy skrzynkę [email protected], a od godziny 9 do 17 możesz z nami porozmawiać pod numerem 505254721.

    Obsługa prawna: Prawnik Gorzów
    Projekt graficzny: _triptic
    Implementacja: mm