• REKLAMA (p)

  Muzeum "Spichlerz"

  Gorzów Wlkp ul.Fabryczna 1 ADRES:
  TEL: -
  GODZINY OTWARCIA: -
   
   
  OPIS:

  Spichlerz znajduje się na lewym brzegu Warty nieopodal mostu miejskiego Został wzniesiony po 1763 w miejscu reduty broniącej przeprawy mostowej. Dawniej Spichlerz przylegał do nabrzeża przeładunkowego Warty teraz oddzielony jest od niej ulicą Fabryczną. Spichlerz to budowla pięciokondygnacyjna z nieużytkowymi piwnicami.

  Fundamenty zbudowano w systemie arkadowym z uwagi na podmokły grunt. Na tym fundamencie wzniesiono dwie kondygnacje drewniane w technice konstrukcji ciesielskiej. Budynek przykryty jest dwuspadowym dachem z naczółkami.

  Poddasze podzielone jest na dalsze dwie kondygnacje o funkcji użytkowej. Konstrukcję nośną budynku stanowią drewniane słupy mocowane na wspomnianych arkadach fundamentowych biegnących przez wszystkie kondygnacje. Utworzony w ten sposób szkielet, podzielony drewnianymi stropami jest przystosowany do znacznych obciążeń.

  Ściany zewnętrzne parteru otynkowano a ściany kondygnacji wyższych wykonane zostały w technice szachulcowej z wypełnieniem. W ścianach parteru na poziomie placu przeładunkowego umieszczono osiem bram, umożliwiających transport zboża.

  Bramy usytuowane są na przestrzał. Przestrzeń magazynowa między bramami znajduje się na wyższym poziomie co ułatwia rozładunek.
  Spichlerz wewnątrz jest doświetlany przez okna rozmieszczone w jednakowych odstępach w elewacji zewnętrznej. Z taką samą regularnością na poziomie podłogi pierwszego i drugiego piętra zrobiono otwory wentylacyjne.

  W ścianie północnej dodatkowo na wysokości pierwszego i drugiego piętra umieszczono drzwi umożliwiające transport towarów. Otwory okienne i wentylacyjne wyposażono w drewniane okiennice.
  Obecnie Spichlerz wchodzi w skład Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim.

   

  ZE SMAKIEM

  WYDARZENIA KULTURALNE

  15 marzec 2016
  „Stilon – najlepszy ze światów” to opowieść o mieście, o Gorzowie Wielkopolskim, dla której...
  15 marzec 2016
   Tym razem zagramy film „Moje wielkie greckie wesele 2”. 18 kwietnia 2016, godz. 18:30 - zabierz...
  09 marzec 2016
  Dla miłośników kultury kresowej! Serdecznie zapraszamy w sobotę 12 marca w godz. 10.00-13.00 do...
  15 październik 2013
  Już 18 października o godzinie 17.00 rozpocznie się w Gorzowie V Ogólnopolski Festiwal...

  WSPÓŁPRACA

   
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
  • Eventy
 • Materiały od czytelników
 • Masz zdjęcie ciekawego zdarzenia w Gorzowie? Chciałeś poinformować o nadchodzącej imprezie, wydarzeniu kulturalnym lub nowym lokalu gastronomicznym?
  Pisz [email protected]
  Wyślij do nas materiał.
 • Oferta reklamowa
 • Jeżeli jesteś zainteresowany naszą ofertą reklamową napisz na [email protected] lub zadzwoń pod numer 505254721 Niektóre nośniki reklamowe mamy wyprzedane już na 6 miesięcy Zobacz jak możemy wypromować Twoją firmę.
  Całą dobę sprawdzamy skrzynkę [email protected], a od godziny 9 do 17 możesz z nami porozmawiać pod numerem 505254721.

  Obsługa prawna: Prawnik Gorzów
  Projekt graficzny: _triptic
  Implementacja: mm